החינוך החקלאי עושה קאמבק: רשת תיכוני אדם ואדמה של השומר החדש מתרחבת לניצנים בשיתוף עם כפר סילברתכנית אדם ואדמה הוקמה ע"י השומר החדש לפני כ-5 שנים בחצבה שבערבה. התכנית התנהלה כפנימייה חקלאית שהוקמה מתוך צורך לסייע לחקלאים הנמצאים בתקופת משבר. לאור ההצלחה של הקמפוס הראשון בערבה נפתחו לפני כשנה תכניות נוספות בגולן ובתבור.
כעת מתרחבת הרשת לאזור הנגב בשיתוף פעולה עם כפר הנוער החקלאי סילבר.

מדובר בתכנית המשלבת עבודה חקלאית לצד לימודים לבגרות מלאה ותוכן ערכי לתלמידי כיתות ט'-י"ב. התכנית מאפשרת בחירה בין מסגרת פנימייתית ליומית ותקלוט גם את ילדי האזור.

עמית מאיר, מנהל רשת אדם ואדמה: "אני רואה בהקמת תיכון אדם ואדמה בכפר סילבר הזדמנות גדולה להחזיר את החינוך למקומו הראוי, הזדמנות לחבר את הנוער לאהבת הארץ.
התקופה האחרונה ממחישה באופן מובהק את הצורך לצאת למרחב הפתוח, לטבע ולחקלאות.
אנו רואים עד כמה החקלאות חוזרת להיות הבסיס והקיום של המדינה, הדור הצעיר מוביל ומתנדב בחברה הישראלית. בני הנוער רוצים משימות גדולות ומחפשים את ההזדמנויות הבאות.
אדם ואדמה ניצנים יצמיח את דור המנהיגות הבא דרך הסיוע לחקלאי הדרום לצד מצוינות אישית ומסגרת קבוצתית. אני מזמין אתכם הנוער לצאת מהמסכים, לצאת אל הטבע, לבוא ולהיות חלק ממהלך גדול שיצמיח את עתידכם".

צילום השומר החדש

עמוס סילבר, מנהל כפר סילבר: "כניסת אדם ואדמה לכפר הנוער החקלאי סילבר תואמת את השקפת עולמי ואת החזון שלי. אני משוכנע שהתכנית תקדם את המשק החקלאי של כפר סילבר.
לתפיסתי תכנית אדם ואדמה מתאימה לנוער ציוני וחלוצי שמחפש לממש את עצמו בתכנית לימודית אחרת אשר כוללת עבודה, טיולים ערכים ולימודים ברמה גבוהה".

על אדם ואדמה
את תכנית אדם ואדמה הקים עמית מאיר חבר השומר החדש. עמית, בן 29, בן מושב חצבה, חזר למקום הולדתו והקים את בית הספר כתגובה למשבר החקלאי החמור בערבה. עמית התמודד בנבחרת המורה של המדינה בשנה הנוכחית. כמו כן, הוא נבחר ליזם מצטיין של קרן י.ק.א (
Y.C.A) ונבחר בשנה שעברה לאחד מ-30 הצעירים המשפיעים מתחת לגיל 30 של מגזין פורבס.

 

חיי היומיום של התלמידים

מידי בוקר משכימים התלמידים והצוות לעבודה חקלאית. במהלך השנה עובדים התלמידים בענפי חקלאות שונים.

במקביל לעבודה החקלאית התלמידים לומדים לבגרויות הכוללות את כל מקצועות הליבה והרחבה במגמת חקלאות ופיזיקה.

בשעות אחר הצהריים עוברים התלמידים תכני העשרה מגוונים: לימודי יהדות וציונות, אמוני כושר קרבי, טיולים בארץ, דינמיקה קבוצתית, התנדבות בקהילה (אפשרות להדריך בתנועת נוער), שיעורי ערבית ואסלאם, חוגי מלאכה, אומנויות לחימה ועוד.

 צילום השומר החדש

תלמידים מספרים

"למרות שכל אחד מאתנו מגיע ממקום אחר דעות פוליטיות שונות, תרבויות שונות אנחנו כולנו באנו לפה מסיבה אחת שהיא עבודה עברית חקלאית, שזה בעצם מה שמאחד אותנו בתור קבוצה. יש את הרגע הזה שמסיימים את החממה לפני הזמן ורואים את החקלאי מאושר ושמח שעזרנו לו לעבוד זה באמת רגע מדהים, שווה לבוא לפה בשביל זה". זהר אנטין, בוגרת התכנית

"מהר מאד הבנתי שבתכנית הזאת אתה חווה משהו שאתה לא חווה בשום מקום אחר, כל בן נוער שיגיע לפה חווה חוויה הרבה יותר משמעותית אתה מרגיש שבאמת אתה עושה משהו רציני עם החיים שלך".  צוף כבשנה, בוגרת התכנית.

 צילום השומר החדש

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה