חניכי המכינות הקדם-צבאיות נרתמו לעזור במשבר לחקלאיםשעתה היפה של ישראלים רבים מרחבי הארץ שפועלים במסירות אין קץ ובמקצועיות למען האחר. אחת הקבוצות שגייסה את עצמה ואת מיטב כוחותיה ואנשיה לתת יד הם חניכי המכינות, ומאז פרוץ הנגיף הם מגוייסים לכל משימה ולכל אתגר.

חניכי מכינות מתנדבים בחקלאות. צילום: באדיבות ארגון המכינות הקדם-צבאיות

בימים אלה תמצאו אותם מסייעים לחקלאים, תומכים בצוותים רפואיים, מחליפים צוותים חינוכיים שנדבקו בקורונה, מקימים שמרטפיות לילדי רופאים ואחיות בכל רחבי הארץ ומחלקים סלי מזון לחג לאנשים שקצרה ידם מלהשיג.

כ-700 חניכי מכינות התגייסו לעבודה חקלאית ב-40 מוקדים ברחבי הארץ. בבקעה ניתן היה למצוא את חניכי מכינת בני דוד ומכינת רבין. ראשי מכינות הפשילו שרוולים והחלו לעסוק בקטיף פירות וירקות. הרב יגאל לוינשטיין, מרבני מכינת עלי, קטף פלפלים עם חניכיו בישוב נתיב הגדוד בבקעת הירדן, והרב מאיר כץ ממכינת פדואל קטף אשכוליות בפרדס בשרון.

מכינת נטור ומכינת אדרת סייעו בשדות עוטף עזה והדרום. סך הכול, מאות חניכים סייעו לחקלאי ישראל, עוד 150 חניכים התנדבו ב-4 מוקדי מד"א, 170 חניכים התנדבו בשמרטפות לילדי הצוותים הרפואיים ו-1600 חניכים פעלו לחלק סלי מזון ב-50 רשויות.

דני זמיר, יו"ר ארגון המכינות הקדם צבאיות, אומר כי הם היו רוצים להתגייס ולעזור בבתי אבות, אך מכשולים מערכתיים חוסמים אותם מלסייע.

"אנחנו במצב מתסכל, יש לנו את מיטב הנוער, שהוא גם קל תנועה בניגוד למסורבלות של הצבא, ואנחנו יכולים לתת הרבה מאוד מעצמנו לטובת מקומות שממש צריכים אותנו. אבל אנחנו מתקשים לזוז בלי אישורים של משרדים ושרים. חניכי המכינות יכולים לתת הרבה יותר, זה ה-DNA של המכינות, לרוץ קדימה. תנו לנו להתנדב".

שר החינוך, הרב רפי פרץ, שמכיר את עולם המכינות מקרוב, שוקד על תכנית להחזרת המכינות לתפקוד בדמות התנדבות ברשויות המקומיות ובמוקדי מצוקה בכל רחבי הארץ.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה