פורום קהלת - הגוף שמוביל את המהפכה המשפטית וזו רק ההתחלה

$(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('61be6597-2f20-4c4b-9f30-546e88e76a10','/dyncontent/2024/6/9/869e4fcd-767f-4c1d-a1d2-1bd78ccf2799.gif',18012,'מדג\u0027יקל אייטם כתבה ',525,78,true,26579,'Image','');},15],[function() {setImageBanner('61be6597-2f20-4c4b-9f30-546e88e76a10','/dyncontent/2024/3/21/79c4fc7d-daf2-4d30-9381-e64313eaf03f.gif',17653,'די אוון אייטם כתבה ',525,78,true,26579,'Image','');},15]]);})
להאזנה לתוכן:

פורום קהלת, עם תקציבים של עשרות מיליונים בשנה (באמצעות מיליארדרים אמריקאים בעיקר), הפך בשקט ומתחת לרדאר במהלך השנים האחרונות, לגוף החזק והמשפיע ביותר בפוליטיקה הישראלית עם השפעה ישירה על בכירי השרים וגם ראש הממשלה. עוד לפני שהם הובילו את הרפורמה (המהפכה) השיפוטית, הם פעלו לקידום והעברת חוק הלאום, הצליחו להביא למינויים בכירים של מנכ"לים, סמנכ"לים ויועצים משפטיים במשרות אמון בתוך משרדי הממשלה והתוכניות שלהם על כל מרקם חיינו רק בתחילת הדרך.
למעשה בכל נושא נפיץ ומפלג שגורם להחלשת מערכת המשפט והרגולציה, אפשר היה לזהות את טביעות האצבעות של אנשי קהלת.
מי הוא הפורום, מי עומד מאחוריו, למה הוא מתנגד למדיניות רווחה, לוועדים ולשביתות וכיצד השרים מנהלים את חיינו לפי תכתיביו?

כבר 11 שנים שפורום קהלת קיים והוא הולך וגדל, הולך ומחזק את השפעתו עד כדי שליטה מוחלטת במוקדי קבלת ההחלטות במדינה: בכנסת, בממשלה, בבתי המשפט. אך השפעתו חורגת גם משם, הפורום למעשה מעצב מחדש את אידיאולוגיית הימין הישראלי עצמו - בניחוח אמריקאי־ליברטריאני. ימין לאומי לצד ימין כלכלי.

ב2023 - הפורום הוא למעשה זה שעומד מאחורי הרפורמה המשפטית והכין את כל הצעת התוכנית לשינויים במערכת המשפט שכונתה רפורמת לוין, שהעמותה עמלה על ניסוחה וקידמה אותה אבל לא רק כי מדובר רק בהתחלה של הנחלת מדיניות הפורום בישראל לכל תחומי החיים שלנו.

בראש קהלת עומד הפרופסור משה קופל, יהודי אמריקאי, דתי.  בפועל פעל ופועל הפורום במשך שנים בהתמדה ובסבלנות, במטרה מוצהרת להשפיע מאוד על עיצוב דמותה ואופייה של מדינת ישראל.

משה קופל, פורום קהלת, צילום יח"צ

באמצעות הרבה כסף והתמדה, הם זוכים להשפעה ישירה על בכירי הפוליטיקה בישראל כמו ראש הממשלה נתניהו, שר המשפטים לוין (שמלווה באופן אישי בעיצוב וכתיבת תוכנית המהפכה המשפטית על ידי פורום קהלת) כמוהו יו"ר ועדת יו"ר ועדת החוקה, שמחה רוטמן, שר האוצר סמוטריץ' (שנתמך ומלווה אישית בכל התוכניות ע"י הפורום), יו"ר הכנסת אוחנה,  שר החינוך, יואב קיש, שר התקשורת שלמה קרעי (שעובד על סגירת התאגיד הציבורי לפי תכנית קהלת), שר המדע אקוניס, ניר ברקת ועוד - הם משפיעים על דמותה העתידי ואופיה של מדינת ישראל.

אנשי קהלת דאגו לשלב בכירים מטעמם בתוך משרדי הממשלה הבכירים (אוצר, משפט, חינוך, תקשורת ועוד) שהם אמונים עליהם וליועצים מטעמם בלשכות השרים. בנוסף הם עוסקים בהכשרת שרים וחברי כנסת חדשים ומלווים אותם אישית.

השרים הבכירים ביותר וראש הממשלה עצמו – צוטטו שוב ושוב מודים להם על הסיוע שנתנו להם (גם כלכלי ובסיוע בגיוס תרומות לפעילותם הפוליטית ולפרימריס שלהם) וחלקם אף חתומים על מסמך שהם מתחייבים לקדם את האג'נדה של קהלת בכנסת.

וכך אנו רואים שחלקים נרחבים מהרפורמה של שר המשפטים יריב לוין ושל יו"ר ועדת החוקה בכנסת שמחה רוטמן, שהיא למעשה מהפכה משטרית, הוכנו ונכתבו על ידי אנשי קהלת. 

כך התוכנית של שר התקשורת שלמה קרעי לסגירת תאגיד השידור, מבוססת גם היא על נייר עמדה של פורום קהלת. מסמך בן ארבעה עמודים שכתב חוקר בפורום קהלת. בתוכנית: הפוליטיקאים ישלטו בתקציבי ההפקה ויחלקו אותם בין גופי התקשורת. 

והנה שר החינוך יואב קיש הודיע כי יפעל לפתיחת אזורי הרישום של בתי הספר במערכת החינוך שזהו אחד מהעקרונות המרכזיים של פורום קהלת בתחום החינוך, שמהווה בסיס למדיניות הפורום לגבי הפיכת מערכת החינוך ל"שוק חינוך", המבוססת בין היתר על חיזוק החינוך הפרטי.

בן הטיפוחים של פורום קהלת

קהלת נגד מוסדות הרווחה:

פורום קהלת זוכה למימון משמעותי ביותר מיהודים אמריקאים ליברטריאנים. ליברטריאניזם היא  פילוסופיה פוליטית ותנועה פוליטית המתנגדת בתוקף למדינת הרווחה של הממשלה, בנימוק שכפייה על אדם לעזור לאחר כנגד רצונו פסולה מבחינה מוסרית, מביאה לתוצאות שליליות ופוגעת במטרה שלשמה נועדה. ליברטריאנים בדרך כלל רואים כפגיעה בחירות, כל מגבלה המוטלת על האדם או על רכושו על ידי המדינה. בארץ הם החליטו אסטרטגית שלא לפגוע בחרדים השותפים שלהם למהפכה, אך בכל הקשור לשאר - לבטל את מדיניות הרווחה.

פורום קהלת הוא בעל תפיסת עולם שמרנית, ימנית מובהקת המעודדת עקרונות השוק החופשי בישראל לפי ראות עיניו. הם מתנגדים שהמדינה תסבסד רווחה וגם לא את עלויות החשמל והמים.

לפי תפיסתם – הכלכלה צריכה להתנהל על ידי שוק חופשי בלבד. יש לבטל את מוסדות הרווחה, כך הם התנגדו להוספת מיטות בבתי החולים בתקופת הקורונה ואין היה לסייע לעסקים הקטנים בקורונה.

תחת הכותרת "חירות הפרט", הם פועלים תחת הדגל של צמצום המעורבות הממשלתית עד למינימום, וכלכלת שוק ללא מעורבות ממשלתית באופן קיצוני. וכאן נוצר קונפילקט עם חלקים בימין  שלא מבינים הכיצד הם "שכחו" מושגים כמו מדינה רווחה ודאגה לחלשים. בכנסת יש מי שמשווה את התפישות שלהם לאלה של האגף הטראמפי של המפלגה הרפובליקאית בארצות־הברית.

כדי להבין עד כמה הם מתנגדים למדיניות הרווחה ומהי תפיסת עולמם, ניתן ללמוד מפוסט שפרסם באוגוסט 2021 מאיר רובין, מנכ"ל פורום קהלת, תמונה של מנקה רחובות יושב על ספסל מוצל. אדם עם לב ומוח מתפקדים היה רואה מולו עובד בעבודה פיזית ובשכר נמוך נח בחום הכבד; רובין, לעומת זאת, הזדעזע מפני שהמנקה העז לצאת להפסקה: "כספי הארנונה שלנו יושבים כמובן בצד, משחקים בפלאפון", כתב.

הציוץ, שנמחק בהמשך, מיטיב לשקף את התפיסה החברתית שמקדם פורום קהלת - מדיניות  של רדיפת עניים ומוחלשים, ומתנגד לרעיונות כמו זכויות עובדים. לו היה רובין כותב את הדברים כיום הם ודאי היו נהפכים לכותרת בעיתון. אבל לפני שנה וחצי זכה קהלת להתייחסות מעטה מאוד מהציבור .

אגב אותו מנכ"ל הפורום הצהיר שהוא מאמין בביטול מוחלט של בג"ץ לא רק להחלישו.

העובדה שהארגון שמוביל את המלחמה בזכויות עובדים ובמדינת הרווחה מוביל גם את המתקפה על מערכת המשפט, היא תזכורת חשובה לקשר בין הדברים. מי שתומך במדיניות שפוגעת בפועלים, בעניים, בנכים, בקשישים, במשפחות חד־הוריות, אינו יכול אחר כך להתפלא שהתעמרות בחלשים נהפכה לנורמה, שבעלי השררה מבקשים לפרק כל גורם העומד בדרכם כמו בג"ץ.

ג'פרי יאס

ג'פרי יאס, המיליארדר שמאחורי פורום קהלת - 

יאס , בן למשפחה יהודית אמריקאית, מהמר מקצועי לשעבר, עשה את הונו בארה"ב בזכות אסטרטגיות מבוססות על מודלים מתמטיים והסתברותיים ששימשו אותו בימיו כמהמר. הוא מחזיק לפי פורבס בהון של כ–30 מיליארד דולר.

האיש שמתנגד להתערבות הממשלה בעסקים, חסך מיליארדים באמצעות תכנוני מס אגרסיביים ומתוחכמים על הכנסתו ועסקיו. הוא מזרים מימון לקמפיינים פוליטיים שנועדו להפחתת מס לעשירים.

הוא תרם יותר מ-100 מיליון דולר לקמפיינים של פוליטיקאים, כולל קידום מדיניות נגד מס, קידום הפרטות של מערכות ציבוריות, נגד קידום תיאוריה ביקורתית של גזע, ובעד פוליטיקאים ששללו את הלגיטימיות של העברת השלטון בארה"ב והתנגדו להפלות.

עמדות הפורום המוצהרות

התנגדות לועדי עובדים., הגבלת זכות השביתה בשירותים חיוניים, איסור על שביתות הזדהות.

היעדר הכפיפות של הממשלה והשרים לייעוץ המשפטי בקביעת המדיניות.

הגברת משילות באמצעות מינויים –לחזק את יכולת המשילות של הממשלה, בין היתר באמצעות תוספת משרות אמון במשרדי הממשלה.

ההתערבות הממשלתית בשוק השכירות בישראל היא בזבוז זמן וכסף — מאחר שאין כלל בעיה בשוק השכירות.  

ביטול מכסי מגן ומכסות חקלאיות.

החלפת קצבאות הרווחה בתשלום קבוע לכל אזרח –  לאמץ מודל רווחה של הכנסה בסיסית לכל.
בין ההנמקות למעבר למודל של הכנסה בסיסית: חיסכון בירוקרטי משמעותי.

פתיחת שוק החינוך ואוטונומיה ניהולית – לחזק את העצמאות של בתי הספר. לאפשר להורים חופש בחירה של בית הספר לילדם וכן לאפשר כניסה חופשית לשוק החינוך, לכל בית ספר שיעמוד בדרישות הבסיס של משרד החינוך, במטרה לעודד תחרות בין בתי הספר וביטול אופציית השיוויון בין הורים בעלי יכולת כלכלית להורים שאין להם אפשרות לשלוח את ילדיהם לבתי ספר פרטיים.

מימון

על פי אתר גיידסטאר, הכנסות העמותה בשנת 2020 היו 26,548,682 ₪ והוצאותיה בשנה זו היו  22,285,135 ₪ .

על פי שני תחקירים שונים הכנסות העמותה הן 40 מיליון שקל לשנה, והיא מעסיקה 150 איש.

התורם המרכזי של הקרן נשאר עלום, והוא מעביר את תרומותיו דרך גוף אמריקאי הנקרא "ידידי פורום קהלת בארצות הברית". ב־2016 הוא העביר כ־7.8 מיליון שקל, וכעבור שנה, כ־28.5 מיליון שקל.

תורמים נוספים הם קרן תקווה והקרן המרכזית לישראל, שבעבר הייתה התורמת המרכזית לפורום. חלק ניכר מהמימון מגיע מג'פרי יאס (מעשירי העולם) וארתור דנצ'יק, שני יהודים אמריקאים בעלי השקפת עולם ליברטריאנית, התומכים באישים במפלגה הרפובליקנית בארצות הברית.

תרומות הם מקבלים גם מקרן תקווה, התורמת גם לשורה של ארגוני ימין, ובהם אתר מידה, זכות הציבור לדעת, התנועה למשילות וגופים הקשורים להתנחלויות. יו"ר הקרן הוא רוג'ר הרטוג, שבעבר תרם לנתניהו וליובל שטייניץ ואיילת שקד. קרן תקווה היא המוציאה לאור של כתב העת "שילוח"

תורמים אחרים לפורום קהלת הם הקרן המרכזית לישראל, שמאחוריה עומדת משפחת מרכוס מארצות הברית, העוסקת בתחום הטקסטיל. אחד מבני המשפחה, איתמר מרכוס, הקים את מכון המחקר הימני "מבט לתקשורת הפלסטינית". תורם נוסף הוא איש העסקים האמריקאי מירון צימרמן, דרך קרן MZ היושבת בסן פרנסיסקו. צימרמן גם תרם לקמפיין של שקד לפני בחירות 2015. קרן פרידברג הקנדית היא תורמת נוספת.

חלק גדול מהכסף מופנה למשכורות לעובדים שרובם משפטנים וכלכלנים השוקדים על כתיבת ניירות מדיניות במשרדי העמותה המרווחים בירושלים. המשכורות מפנקות, בוודאי ביחס לעמותות ומכוני מחקר אחרים בתחום מדעי החברה.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה