ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה: אם מחיר המים השפירים יעלה הדבר יגרור חיסול מגוון רחב של גידולים בארץ ויקשה על כלל החקלאות

$(function(){setImageBanner('ac2a7931-c0ef-446b-8f8c-ca214e798eee','/dyncontent/2024/3/21/79c4fc7d-daf2-4d30-9381-e64313eaf03f.gif',17653,'די אוון אייטם כתבה ',525,78,false,26579,'Image','');})
להאזנה לתוכן:

מנהל רשות המים גיורא שחם היה אורחו של מאיר צור ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה. במסגרת הביקור סיירו בין היתר במאגר עופרים ליד מושב עידן, בחממת עגבניות ומלונים ובמרכז ויידור, שם קיבלו סקירה מקיפה על האזור.

השניים דנו בהעמקת שיתוף הפעולה בפיתוח מערכת אספקת המים שתשמור על אופיו החקלאי של האזור ותאפשר את המשך צמיחת הענף. בנוסף, נידונו שיפור אספקת המים בימי צריכת שיא והגדרת חקלאות תיירותית והקצאות מים לתיירות.

צילום  אוסי ניר, ערבה תיכונה

צור הודה לשחם על התכניות לפיתוח מערכת המים בערבה, שבמרכזן חיבור הערבה למערכת הארצית במים מותפלים מהים, מצפון מהמערכת הארצית ומדרום ממתפיל הסבחה הנמצא באילת. בכך, תקבל הערבה מים מותפלים משני ימים. התוכניות נאמדות בעלויות של מאות מיליוני שקלים.

 

השניים אף הביעו את עמדתם כי לחקלאות הישראלית ישנה חשיבות אסטרטגית לעתידה של מדינת ישראל.

גיורא שחם, מנהל רשות המים הדגיש כי למדינת ישראל יש אינטרסים רבים בהתיישבות ובחקלאות והיא חייבת למצוא דרך לעזור לחקלאים אך לא דרך מחיר המים שכן משק המים הוא משק תעריפי סגור.

 

מאיר צור, ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה אמר כי אם מחיר המים השפירים יעלה, הדבר יגרור חיסול מגוון רחב של גידולים בארץ ויקשה על כלל החקלאות. לטענתו, מדינת ישראל חייבת למצוא את הדרך לתמוך בחקלאות הישראלית וכי חקלאים רבים לא יוכלו לעמוד במחיר היעד אותו נוקבת רשות המים.

 

שחם הבהיר כי החקלאות היא נכס לאומי אסטרטגי למדינת ישראל והמדינה חייבת לתמוך בחקלאות, אך לא דרך מחיר המים שמשולם על ידי משקי הבית, אלא בתקציב גלוי ושקוף. שחם הדגיש כי בשונה מהמצב שהולך ומחמיר בעולם, משק המים הישראלי הוא משק איתן וחשוב לשמור עליו.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה