תמונה ראשית

למה כל כך קשה לנו להגיד תודה?הכרת תודה נתפסת כאחת החוויות המשמעותיות ביותר ונחשבת למעשה אציל, אז למה כל כך קשה לנו להגיד את המילה הזו?

הכרת תודה היא רגש המכיר בתועלת עבור משהו שנעשה. עד כאן לפרשנות המילונית.

בחיינו אנחנו נתקלים לא אחת בתחושת אכזבה כאשר ציפינו למילת תודה, הכרת תודה שלא הגיעה. כמה פעמים הבטחנו לשלוח הכרת תודה אחרי שטיפלו בנו יפה בטיסה או במלון או אפילו שכן שנכנס והביא עוגה. כמה פעמים התכוונו וכמה פעמים יישמנו? שאלה מצויינת.

הכרת תודה נתפסת כאחת החוויות המשמעותיות ביותר ונחשבת למעשה אציל. מחקרים רבים בחנו את החוויה הזו ואחד הממצאים שעלו הוא כי לכאורה הכרת תודה היא פשוטה ומעשית אך למעשה היא מורכבת ואיננה פשוטה כלל. עוד עלה במחקר כי הכרת תודה היא אחד הגורמים המובילים והמשפיעים ביותר בבריאות נפשית שהוא אחד הגורמים המנבאים אושר.

״מה אומרים?״ היתה שואלת אותנו אמא כשקיבלנו סוכרייה מהמוכר או מהשכנה.

״אמרת תודה?״ נשאלה השאלה אחרי שניתן לנו דבר מה ונדרשנו להודות בפני הנותן.

עוד משחר ילדותינו לימדו אותנו כי מנומס ומקובל בחברה להודות, אך האם סיגלנו את זה לתוך החיים הפרטיים שלנו?

לכאורה, קל לנו מאוד לבקש מאדם זר סליחה או להודות לו. מדוע קשה לנו יותר עם אנשים הקרובים אלינו?

אחת הסברות היא כי בעצם הכרת התודה אנחנו מתחיבים להחזיר טובה והמונח ״אסיר תודה״ נגזר מכאן. אני אסיר לתודתך - עד שאמצא דרך לתת לך כך שתהיה אתה אסיר תודה לי. 

אילוסטרציה. צילום: freepik

בוא וניקח את הדברים לקשר הזוגי שלנו.

באחד המפגשים שהיו לי עם זוג שנשוי למעלה מ-50 שנה עלתה הטענה שהבעל אינו יודע להוכיר תודה על שום דבר שעושה אישתו. היא לא הולכת לקאנטרי עם חברותיה – כי הוא בבית, היא מבשלת כל יום אוכל טרי –אחרת לא יאכל, היא נמנעת מלנסוע לחו"ל עם ילדיה – כדי שלא ישאר לבד בבית. על כל זה הוא מעולם לא אמר לה מילה טובה או הכיר לה תודה.

בשיחות בינהם עלתה תחושת תסכול עולה וגוברת מצידה של האשה שהרגישה כי הכל ברור מאליו והעלתה את החסך ממילה חמה ומפרגנת מצד בעלה. אני מודה שהשיח הזה היה מפתיע מאוד עבורו. ״להוכיר תודה?״ הוא שאל מופתע, ״על מה?".

ניסינו להבין מה בהכרת התודה הזו כל כך חשוב לה. זה היה מסע מרתק שבסופו הגענו לנקודה בה היא אמרה ״כשאתה מודה לי אני יודעת שאתה מעריך אותי. שאתה רואה כמה אני עושה בשבילך. ואני לא צריכה יותר ממילה טובה של תודה״. 

למה כל כך קשה לנו להגיד את זה?

זוגיות ארוכת שנים יש בה המון יופי, ויחד עם זה יש בה גם שחיקה. בהתחלה אמרנו תודה, באופן מילולי או אחר, על מחווה שנעשתה עבורנו. במהלך השנים הפסקנו להגיד תודה וקיבלנו את המעשים כמובנים מאליהם. היחסים נעשו טכניים, הקשר נהפך לישיר ורדוד והאהבה הפכה לשיגרה. קחו רגע אחד עם עצמכם. מתי הודיתם לבן או בת הזוג שלכם?

״תודה על הקפה של הבוקר״, "תודה שקפצת לקנות חלב לבית״, תודה על ותודה ש.. ותודה כי - פשוט להגיד תודה. תכניסו את המילה תודה למערכות היחסים שלכם, אני מבטיחה לכם שהרבה סכרים יפתחו ועברים חדשים ייתגלו.

תודה שקראתם.

יעל חביב - מפגשים ברומו של גיל. הרצאות, סדנאות, ייעוץ זוגי ואישי. ניתן ליצור קשר במייל, בפייסבוק  או בטלפון 050-6803313

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה