רוצים לקנות מגרש במושב?החיים יפים כשגרים במושב , כל המושבניקים יעידו חלום של כל בן, בת מושב לגדל את ילדיהם בסביבה בה גדלו ,אז אייך באמת אפשר להגשים את החלום?

 

חלום של כל זוג צעיר מושבניקים  לרכוש מגרש למגורים. בימים שבהם מגרשים למכירה זמינים באזורים ובגדלים שונים, חשוב להקפיד על בחירה נכונה שמשלבת כמה נתונים  שעומדים על הפרק. תכנון נכון יאפשר תמורה להשקעה ובאיכות החיים .

גם בבחירת מגרשים למכירה זכרו 3 כללים  מיקום , טיימינג, ובעלי מקצוע

רובכם בוודאי תרצו להישאר במקום בו גדלתם השטחים היפים של המושב , הקהילה שמתפתחת ,חברי הילדות  השורשים הזכרונות וכמובן המשפחה שתישאר קרוב קרוב לעזרה עתידית,רכישת מגרש למגורים היא בסופו של היום עסקת נדל"ן.

 


חלקכם יש את הזכות של בן ממשיך, בן או בת של אחד מבעלי המשק, שמאפשרת לכם לבנות את בית במסגרת נחלה א', סמוך לבית ההורים.

כאשר רוכשים בית שכזה יש לקחת בחשבון את בעיית המעבר בין הבתים.

 נושא בן ממשיך, מיצר בעיה כאשר ישנם כמה ילדים במשפחה ובכך נוצר פתרון עבור יתר הילדים במשפחה.

לכן הוחלט לקחת שטח ציבורי או משותף נוסף במושב, ולחלק אותו לחצאי דונמים ובן אחד של בעל משק מקבל זכות לרכוש בו בית. מה שיצר למעשה הרחבה של המושב.

מאחר וכיום כל המעוניין יכול לרכוש בית במושב, בנים ממשיכים יכולים למכור את זכותם במגרש למי שמעוניין לבנות בו.

 

 

ישנם כאלה שרוצים לרכוש  משק, חישוב התועלות של רכישה כזו כוללת  אפשרות לבנות בתים נוספים במסגרת השטח. אם זה למטרת מגורים של קרובים ואם זה למטרת השכרה לצורך תשואה.

 לעיתים ישנם זוגות חברים המעוניינים לרכוש משק במשותף,

ולהשתמש בזכות לבניית בית נוסף מכוח בן ממשיך וליצור שני בתים על השטח הרחב.

צריך לקחת בחשבון  שישנה  בעיה לרשום את הבעלות על המשק של שני הזוגות וניתנת האפשרות לרישום רק על שמו של אחד מהזוגות.

הם כמובן יכולים להסכים בינם לבין עצמם מתוקף הסכם חוזי, אך הדבר עלול לגרור חיכוכים בעתיד ובמיוחד כאשר עוברות השנים ומדובר ביורשיהם של אותם הזוגות.

 

אין ספק כי רכישת שטח משקי במושב יכולה להיות עסקה מצוינת.

אומנם לא זולה תלוי במיקום ובביקוש , אך זו מעניקה איכות חיים ברמה גבוהה.

 כאשר ניגשים לעסקה כזו, חשוב לזכור כי לא מדובר בהליך רגיל ופשוט של רכישת נדל"ן למגורים ויש לבדוק טוב את כל ההשלכות והמשמעויות לפני שחותמים.

 

 

אם אתם חושבים לחפש באזור  אתם צריכים לבחון  מגרש שמוצע למכירה ולהתחקות אחר  האוכלוסייה שמתגוררת באזור (הקרוב והרחוק) וכן אחר אופי התושבים במקום וסגנון החיים שמצפה לכם.

האם זהו יישוב דתי או חילוני, האם הוא ממוקם לצד צירי תחבורה מרכזיים, האם יש באזור פתרונות חינוך איכותיים, מה לגבי תעסוקה ועוד.

חשוב מאד לדעת מהי רמת החיים באזור ומהי  סוג השירותים הציבוריים שעומדים לטובת התושבים

חוגים, ספורט תרבות פנאי . נקודה חשובה היא נושא  בתי הספר בכל טווח הגילאים הם בתי ספר אזוריים של המושבים והקיבוצים (ולא של הישוב העירוני הסמוך). מדובר בבי"ס עבור כל שכבת גיל והמשמעות היא שאין כמעט אפשרויות בחירה ולכן ישנה חשיבות גדולה לרמת החינוך בבתי הספר אליהם משתייך אותו מושב.אז החלטתם לחפש מגרש שימו לב  , סוג הבנייה מסביב, מיקום ביחס לשירותים השונים ביישוב, מרחקים מהשכנים וכדומה. במילים פשוטות, ממש כמו לפני קניית בית בנוי, ככל שהמגרש שאתם מעוניינים לרכוש מיועד לבית מגורים עליכם לדעת הכל אודות איכות החיים שמצפה לכם בו לאחר קבלת המפתח (ולמשך שנים).

הכי חושב  ומומלץ להתייעץ בנושא עם גורמי מקצוע כמו קבלנים, אדריכלים וחברות בנייה.

כדאי להגיע לשטח ולצלם את המגרש הפוטנציאלי מכמה זוויות שונות.

בעיקר מתוך מטרה להכיר את המבנה הטופוגרפי ואת המגרשים הסמוכים.

התמונות שתצלמו יהוו  דרך  לעריכת השוואה עתידית בין מגרשים, והן יעילות מאד בהתייעצות בהמשך התהליך.

יש להגיע  למגרש פיסית  מספר פעמים , וכמו בכל עסקת נדל"ן, גם מגרש נבחן על פי "תחושת בטן" וחשוב   שתתחברו לאינטואיציה  ולרגש הפנימי.


בחירת מגרשים למכירה מבחינה טיפוגרפית דורשת התייחסות לשיפוע של המגרש,  מצד אחד  יכול להבטיח נוף פתוח, אך מצד שני להקשות על הבנייה והפיתוח ולייקר עלויות.

חשוב לבחון האם המגרש יהיה זקוק למילוי קרקע או חציבה. השיפוע והמיקום של המגרש רלבנטיים גם בשאלת המדרגות לכניסה לבית במידה שישנם ילדים קטנים או דיירים/אורחים בעלי מוגבלויות.


בחירת מגרש למכירה מתייחסת לנושאים טבעיים וסביבתיים כמו אוויר, רוח חום ואור. יש לקחת בחשבון מיקום חצר או מרפסת ביחס לנוף או במסלול השמש .

 

 

 

מתקנים ציבוריים באזור המגרש משפיעים על איכות הנכס.

 בין המתקנים הללו ניתן למנות למשל קווי מתח גבוה, צמתים רועשות, משאבות מים של חברת מקורות, אנטנות סולאריות וכו'. ישנם מגרשים שמוצעים למכירה במסגרת שכונה שטרם נבנתה ,הרוכשים מגיעים למקום כאשר הפרויקט עדיין בחיתוליו .יש לבדוק היטב מה הצפי לגבי השכונה, אלו נופים עומדים להישאר, אלו כבישים יהפכו לצירים סואנים, והיכן יוקמו אזורים ציבוריים.

המיקום של המגרש ביחס לכל אלה משפיע על ההחלטה לגבי נכס .

כשהכל לא  זמין לעין, והמוכרים  לא תמיד מנדבים מרצונם את מלוא המידע, ניתן לקבל תשובות מגורמים אחרים כמו  מנהל מקרקעי ישראל ,מזכירות היישוב, המועצה האזורית, המועצה המקומית, חברת הבנייה וכדומה.

בירור מקדים יימנע תקלות ופערי ציפיות בין הרצוי למצוי בתום תהליך הבנייה.

חשוב לבדוק , על שם מי רשום המגרש, האם יש עליו עיקולים או הערות אזהרה, האם יש צורך בהסכם ישיר מול רשות מקרקעי ישראל לרכישתו, מהן עלויות המיסוי בעסקה, מהם אחוזי הבנייה .

מומלץ להתייעץ עם עורכי דין אשר בקיאים בתחום המקרקעין ו/או שמאים, מהנדסים, אדריכלים, רו"ח .


התייעצו עם בעלי מקצוע בחירת מגרש, היא מהלך שמורכב מכמה פרמטרים  על מנת למנוע טעויות ובכדי להבטיח שבחרתם נכון, אפשר וצריך לפנות לבעלי מקצוע. גורמים שיודעים כיצד לבחור מגרשים למכירה ומודעים לכל האתגרים הגלויים והסמויים.

חשוב מאד שגורמי המקצוע יידעו גם כיצד לאפיין את צרכי המשפחה שלכם ולהתאים אותם למגרש שכן היבטים רבים קשורים לרוכשים  ולצרכים האישיים.

ישנם כמה מושגים שחובה להכירם בעת בחינת רכישת נכס במושב.

ראשית, תחום הנחלות. המשק המושבי מחולק לנחלה א', נחלה ב' ולפעמים גם נחלה ג'. שטחה של נחלה א' נע בין 6 ל-10 דונם ובתוכה נמצאת "המשבצת הצהובה" שגודלה 3-2 דונם והיא כוללת את שטח המגורים במסגרתו ניתן לבנות עד 400 מ"ר על פי החלוקה הבאה: בית ההורים בגודל 160 מ"ר, בית לבן ממשיך בגודל 160 מ"ר ובית לנכד בגודל 80 מ"ר.

 

נחלה ב' היא השטח החקלאי עצמו ונחלה ג' כוללת את השטחים המשותפים השייכים לכל המושב ומעובדים על ידו באופן מרוכז, או שנעשתה חלוקה למשקים שבמושב.

 

ההעדפה היא כמובן שנחלה ב' תהיה צמודה לנחלה א' מטעמי נוחות .כשהנחלות סמוכות זו לזו ניתן לקבל רצף בשטח ויתרון בפעילות החקלאית בנחלה א' - להפוך את הלולים למחסנים להשכרה לשימוש חקלאי או להקים מגרש טניס או כדורסל, בוסתן, בריכת שחיה , גלריה בית קפה, אולם ספורט ועוד.

לסיכום ,הכי חשוב על תוותרו על החלום שלכם ותמקדו את עצמכם לעבר היעד , גם אם זה כרוך לעבור למושב באזור ולא דווקא  לגור במושב בו גדלתם .עדיין תראו את היתרונות שיכלים לכולל חסכון בעלויות והיכרות עם אנשים חדשים.

 

רוצים לספר לנו עוד? כתבו לנו.

 

 

רשימת מגרשים למכירה

 
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה