האם בני משפחה של עובד שנפטר זכאים לפיצויי הפיטורים בשם הנפטר?

setImageBanner('12269428-0793-4cf9-92dd-472efa2af013','/dyncontent/2020/7/8/ff84e73f-9cf7-4359-bf08-bd8e3a57793e.jpg',8885,'',525,78,false,26591);

בסעיף 5 לחוק פיצויים נקבע כי אם עובד נפטר לאחר שעבד לפחות 12 חודשים במקום עבודה, יהיו זכאים שאריו של העובד לקבל פיצויי פיטורים כדין, כאילו פיטר המעסיק את המנוח ממקום עבודתו.

סעיף 5 לחוק חוק פיצויי פיטורים מגדיר "שאירים" כך:

"בן זוג של העובד בשעת פטירתו, לרבות הידוע בציבור כבן זוגו והוא גר עמו, וילד של העובד שהוא בגדר תלוי במבוטח ... ובאין בן זוג או ילדים כאמור – ילדים והורים שעיקר פרנסתם היתה על הנפטר וכן אחים ואחיות שגרו בביתו של הנפטר לפחות שנים-עשר חודש לפני פטירתו וכל פרנסתם היתה על הנפטר".

 

setImageBanner('1a960616-fef6-4ce0-8f75-a94d5e08fbf0','/dyncontent/2020/7/8/ff84e73f-9cf7-4359-bf08-bd8e3a57793e.jpg',8885,'',510,80,false,26592);

אם כן, על פי הוראות סעיף 5 לחוק פיצויי הפיטורים, כספי הפיצויים של עובד שנפטר טרם סיום יחסי העבודה עם המעסיק ישולמו לשאריו: לבן הזוג ולילד תלוי של המנוח. ובאין בן זוג או ילד כאמור, ישולמו הפיצויים לילדים ולהורים שעיקר פרנסתם היתה על הנפטר וכן לאחים ואחיות שגרו בבית המנוח לפחות שנה לפני פטירתו וכל פרנסתם על הנפטר.

הזכות של השאירים תהיה להשלמת פיצויי הפיטורים ולכספים שנצברו ברכיב פיצויי הפיטורים בביטוח הפנסיוני ע"ש העובד המנוח. במילים אחרות, השארים יהיו זכאים לקבל לידם את הסכום שנצבר בקרן הפנסיה (רכיב הפיצויים) ואת השלמת פיצויי הפיטורים.

אם העובד חתם על סעיף 14 והמעסיק הפקיד לקרן הפנסיה את מלוא פיצויי הפיטורים, יוכלו השארים למשוך את הכספים מקרן הפנסיה לאחר שיקבלו לידיהם מהמעסיק מכתב שחרור כספים.

האם ידוע בציבור הוא בגדר בן זוג על פי סעיף 5 לחוק פיצויי פיטורים?

סכסוכים משפטיים רבים מגיעים לפתחו של בית הדין לעבודה בשאלה מי הוא בן זוג העומד בהגדרה של סעיף 5 לחוק פיצויי פיטורים.  בהקשר זה פסקו בתי הדין לעבודה כי ידוע בציבור עונה להגדרה של בן זוג.

איך ממשים את הזכות?

שאריו של העובד צריכים לפנות אל מעסיק המנוח, ולהודיע לו כי הם עונים על הגדרת שאריו של העובד על פי סעיף 5 לחוק פיצויי פיטורים. לעיתים, מעסיקים מבקשים מהפונים הסבורים כי הם עומדים בהגדרת המונח שארים, לצרף לבקשתם תצהיר מאושר על ידי עורך דין המאמת את עמידתם בהגדרה לרבות שמדובר בבן זוג שגר עם המנוח או בילד התלוי בהכנסת ההורה המנוח.

מה לגבי יורשי המנוח?

יורשיו של העובד יהיו זכאים לקבל את כספי הפיצויים, אך ורק אם הם עונים על הגדרת השארים בחוק פיצויי פיטורים.

 רועי סבג, עורך דין דיני עבודה-צילום תמונה: רומן לוינגרד.

רועי סבג, עורך דין דיני עבודה.

כתובת: https://law-sabag.co.il

עמוד פייסבוק: https://www.facebook.com/LAWSABAG

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה