מהם הסוגים השונים של התקן תוך רחמיכולנו מכירות את זה, את הלחץ שאת נכנסת אליו כשאת שוכחת לקחת גלולה, וההשלכות שמגיעות אחר כך;לא לקיים יחסים במשך שבוע. כדי להימנע מכך ומלחץ מיותר, נשים רבות עוברות להשתמש בהתקן תוך רחמי.

התקן תוך רחמי

בשנים האחרונות יותר ויותר נשים בוחרות לעבור לשימוש בהתקן תוך רחמי, מכיוון שהן מאסו בסרבול וב"רמת התחזוקה הגבוהה" של נטילת הגלולות. אז מזה בעצם התקן תוך רחמי?

 

התקן תוך רחמי הוא מכשיר קטן באורך של 3 ס"מ והוא מוחדר לחלל הרחם ומתאים את עצמו לצורתו. הרחם בתגובה להתקן, מפריש חומרים שמפריעים לתנועת הזרע ובכך מונעים הפריה.
ההתקן פעיל בין 3-5 שנים (תלוי בסוג ההתקן), וניתן להוציאו בכל עת ללא שום פגיעה בפוריות.
ישנם שני סוגים של התקנים:

1. התקן הורמונאלי – התקן המשחרר הורמון שמונע ביוץ. ישנם שני סוגים של התקנים הורמונאליים: התקן מירנה, והתקן ג'נס.

  • מירנה – התקן מירנה מכיל את הורמון הלבונורגסטרל ומשתמשים בו למניעת היריון, לטיפול בדימום וסת מוגבר, ולהגנה על רירית הרחם כאשר מדובר בנשים בגיל המעבר העוברות טיפולים הורמונאליים. התקן תוך רחמי מסוג מירנה מפעיל תהליכים שמונעים הפריה והשרשה; הוא מעבה את ריר צוואר הרחם, מדכא את תנועת הזרע ואת יכולתו לחדור לביצית, ומדכא את צמיחת רירית הרחם.
  • ג'נס – התקן תוך רחמי המותאם במיוחד לנשים ונערות שטרם ילדו. הוא עשוי פלסטיק ובצורת T, הוא קטן יותר בגודלו מהתקן מירנה, וקצר וצר יותר ממנו. גם הוא מפריש את הורמון הלבונורגסטרל, אך מפריש פחות משליש מאשר המירנה, והוא פעיל ל-3 שנים.
  1. התקן נחושת – התקן הנחושת גם הוא בצורת T, והוא משחרר יוני נחושת שמשבשים את הרכב הנוזל ברחם ובחצוצרות, ובכך פוגע בשרידות תאי הזרע וממית אותם לפני שמתבצעת הפריה.

התקן תוך רחמי הוא אמצעי מניעה מועדף על נשים, מכיוון שהוא יעיל כל הזמן ללא קשר למועד קיום יחסי המין, והוא לא מצריך משמעת גבוהה כמו נטילת גלולות, ופנייה חוזרת ונשנית לרופא לחידוש המרשם. ההתקן גם הוכח כיעיל ב-99% במניעת היריון, ובכך הוא יעיל יותר גם מגלולות. בנוסף, מעבר לעלות ההתקן עצמו וההתקנה שלו, אין עוד עלות נוספת, מה שהופך אותו למשתלם יותר מבחינה כלכלית.
יתרון נוסף של התקן תוך רחמי הוא שהוא הפיך וניתן להוציאו בכל עת, מבלי לפגוע בפוריות, להבדיל מגלולות, שצריך להפסיקן בהדרגה ולעתים מותירות גם תסמיני גמילה, או משבשות את ההורמונים.
התקן מומלץ גם לנשים מעשנות, מכיוון שישנם סיכונים רבים בנטילת גלולות ועישון יחדיו, והוא גם מומלץ כאמצעי מניעה ראשוני עבור נערות המתחילות לקיים יחסי מין.

על מנת שתדעי איזה התקן תוך רחמי הוא המומלץ ביותר עבורך, התייעצי עם רופא נשים שידע להכווין אותך.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה