הושגה הסכמה: מרבית מעונות היום המפוקחים ייפתחו בראשון - טרם הושגה הסכמה לגבי הגנים הפרטייםאחרי שהגיעו להבנות עם ההמשלה, מרבית מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים ישובו לפעילות ביום ראשון הקרוב תחת הגבלות משרד הבריאות. כל פתיחת קבוצה תתבצע בהתאם לביקוש ותוגבל על 17 פעוטות לכל היותר. לגבי הגנים הפרטיים טרם הושגה הסכמה עם הממשלה. ומה לגבי ההורים?

גן ילדים. פעוטון. אילוסטרציה: shutterstock

משרדי העבודה והרווחה ומשרד האוצר הגיעו הלילה להסכמה עם הארגונים המפעילים את רוב מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים לגיל הרך על החזרתם לפעילות ביום ראשון הקרוב.

בהסכם נקבע מתווה להפעלת הפעוטונים תחת מגבלות הקורונה ולפיצוי כספי עבור התקופה שבה לא פעלו, במשך כמעט חודשיים, בהוראת המדינה.

על-פי פרטי ההסכם ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, הפעילות במעון תהיה בקבוצות קבועות של עד 17 פעוטות בכל קבוצה. במידה שהביקוש למעון יעלה על ההיצע, ניתן יהיה לנייד פעוטות בין מסגרות לגיל הרך, אך לא יתאפשר ניוד מארגון לארגון. הורה שיהיה מעוניין להעביר את ילדו לארגון אחר יפעל בהתאם לפרוצדורה שבשגרה.

פתיחת הקבוצות תתבצע בהתאם לביקוש. במידה שלא יהיה לדוגמא ביקוש לכיתת תינוקות (עד גיל 15 חודשים), ניתן יהיה לפתוח כיתת פעוטות (24-16 חודשים) או בוגרים (32-25 חודשים). כמו כן, ניתן יהיה לקלוט ילדים בקבוצות רב גילאיות.

בכיתות התינוקות והפעוטות יהיו שלוש מחנכות ואילו בכיתת הבוגרים שתי מחנכות. בקשתם של הארגונים למחנכת מחליפה נוספת נדחתה.

הארגונים המפעילים את מעונות היום  ובהם ויצו, נעמת, אמונה, נשי חרות, החברה למתנ"סים, נאות מרגלית, בית יעקב, איגוד מעונות יום ועוד: "מתווה ברור וישים, שיאפשר להפעיל את המעונות תוך שמירה על שלומם ובריאותם של הילדים והצוותים. על-פי ההסכם הממשלה תישא בעלות הפעלת המעונות במתכונת המיוחדת. אנחנו מביעים סיפוק מכך שנמנעה הטלת עלויות נוספות על ההורים".

עם זאת, ארגון א.מ.א, המייצג את מעונות היום המפוקחים שמופעלים על ידי יזמים פרטיים, אינו מקבל את ההסכם והודיע שנכון לעכשיו, המעונות המפוקחים הפרטיים שהוא מאגד לא ייפתחו ביום ראשון.

יו"ר נעמת, חגית פאר, אמרה לאחר ההגעה להסכם: "לאחר כמעט חודשיים מורטי עצבים אני שמחה על הסיכומים שהושגו אשר מאפשרים סוף סוף להחזיר את הפעוטות למעונות היום, להוריהם לשוב לעבודה ולמשק להתחיל לחזור לשגרה, גם אם היא לא לגמרי מלאה".

עם זאת, יש לציין כי טרם נחתם הסכם דומה שיאפשר את פתיחת הגנים הפרטיים. אותם גנים דורשים ממשרד הבריאות לגבש הנחיות ברורות לחזרה לשגרה, לצד פיצוי על ההפסדים שנגרמו להם בחודשים האחרונים.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה