ראש עיריית סלוניקי, יאניס בוטאריס, יגיע ביום רביעי בערב לישראל כדי להשתתף בעצרת המרכזית הנועלת את אירועי יום השואה בישראל בקיבוץ יד מרדכי (חמישי, 19:30). בוטאריס ידליק משואה מיוחדת בטקס שיערך השנה במעמד הנשיא ראובן (רובי) ריבלין ויעמוד בסימן 80 שנה לפרוץ מלחמת העולם השנייה.

בוטאריס נחשב לאחד מהלוחמים הבולטים בלאומנות ביוון (אחת המדינות האנטישמיות מחוץ לעולם המוסלמי), ואף זכה בקרב גורמים קיצוניים במדינה לכינוי "עבד היהודים" בשל פעילותו להנצחת הקהילה היהודית בעיר ולמען הקמת מוזיאון לזכר הנרצחים בשואה (אשר צפוי להיפתח בקרוב).

יאניס בוטאריס

בעבר אף אושפז בבי"ח לאחר שהותקף פיזית בשל דעותיו בידי תומכי מפלגת "השחר הזהוב", אשר מוגדרת בידי מבקריה כניאו נאצית. לאחר בחירתו לראשות העיר, הגיע לישיבת המועצה הראשונה כשהוא עונד טלאי צהוב הנושא את הכיתוב "אני יהודי", במחאה על כניסתם של חברי המפלגה למליאה.

"אני אפילו לא יכול לדמיין מה עברו ועוברים ניצולי השואה", אמר בוטאריס לקראת הגעתו. "אנחנו כורעים ברך לפניהם, מחבקים אותם ומתנצלים בפניהם על כך שלא היינו מסוגלים להגן עליהם. נתנו את ההבטחה שלא נניח לזה לקרות שוב".

 

"המקרים של חסידי אומות העולם שאנחנו גאים בהם הם מעטים מכדי לשטוף את הבושה", הוסיף בוטאריס. "המעט שאנחנו יכולים לעשות הוא לכבד את אלה שעדיין איתנו. השתיקה שלנו היום אינה עוד שתיקת העבר שהסתירה את אשמתנו ואת הפשעים שלנו - זאת השתיקה שתאפשר סוף סוף לשמוע את קולה של העיר".

 

עצרת יד מרדכי היא העצרת המרכזית הנועלת את אירועי יום השואה והגבורה בישראל. לטקס מגיעים מדי שנה אלפי אנשים מכל רחבי הארץ. הטקס, הקושר בין העבר, ההווה והעתידה מנציח את זכרם של הלוחמים והנספים בשואה ומסמל גם את עמידתם וגבורתם של חברי הקיבוץ ותושבי הנגב בזמן מלחמת העצמאות.