תמונת הניצחון סרט חדש ושחזור מדהים המספר את סיפורו של קרב ניצנים במלחמת השחרור

$(function(){})
להאזנה לתוכן:

סרטו החדש של הבמאי אבי נשר עתיד לצאת בקרוב לאקרנים - טרם נקבע תאריך רשמי תמונת הנצחון של הבמאי אבי נשר מנסה לספר את סיפורו של קרב ניצנים במלחמת השחרור. ברבות השנים הקרב הפך לסוג של מיתוס והלוחמות בקרב לסוג של אגדה. כעת הסרט החדש מנסה לתת זווית נוספת בקרב בו נכנעו הלוחמים וזכו לביקורת בחוגי הפלמ"ח. צפו בטריילר ל"תמונת הניצחון" בכיכובם של שבו משחקים ג'וי ריגר, אמיר חורי, ידין גלמן, אליאנה תדהר, משי קליינשטיין, תום אבני ועוד . הסרט מועמד ל-15 פרסי אופיר

"תמונת הניצחון" הוא סרט התבגרות שמבוסס על אירועים אמיתיים. קיבוץ ניצנים, ראשית 1948, מחלקת "ג'ובניקים" מחטיבת גבעתי מגיעה כדי להגן על יושבי המקום לקראת הלחימה המתקרבת. במקביל, מתמקמת מחלקה חמושה של חיילים מצרים מול הקיבוץ הקטן, ואליהם מתלווה במאי קולנוע צעיר, אותו משחק חורי, שתפקידו לתעד את הלחימה, ובעיקר להשיג את "תמונת הניצחון" של הצבא המצרי. 

לפני מלחמת השחרור הוקמו מספר נקודות יישוב לאורך החוף והכביש המוביל לרצועת עזה. אשדוד ואשקלון היו ערים ערביות. הכי רחוק מהמרינה והחופים של היום. צפו בוודיאו לקראת הסרא המלא תמונת הניצחון- בסוף הכתבה. 

קיבוץ ניצנים, בין אשקלון לאשדוד הוא מקום ההתחחשות של הסרט.  היום שוכן בקרבת מקום מחלף חדש בו שכנה צומת עד הלום. על אותו אזור ועל אותן קרבות נכתבו מיטב הקלאסיקות של הזמר העברי- שיר הרעות, הוא לא ידע את שמה ועוד. לזכר כל אותם שהקריבו את חייהם והיום קצת נשכחו מהלב. בשולי הדרך ובצידי התודעה. 

מה קרה בקרב ניצנים האמיתי? 

וכך בראשית 1948. כחודש לאחר הכרזת העצמאות הגיעה מחלקת "ג'ובניקים" מחטיבת גבעתי כדי להגן על יושבי המקום לקראת הלחימה המתקרבת מול הצבא המצרי.

במקביל, מתמקמת מחלקה חמושה של חיילים מצרים מול הקיבוץ הקטן, ואליהם מתלווה במאי קולנוע צעיר (אמיר חורי) שתפקידו לתעד את הלחימה, ובעיקר להשיג את "תמונת הנצחון" של הצבא המצרי. 

הסרט מציג את שני העולמות הנפרדים והעוינים – הישראלי והמצרי – בהם מתפתחות, בצל הסכנה, מערכות יחסים רומנטיות, חבריות ומשעשעות. הבמאי המצרי מתעד גם את המתרחש בכפר וגם, מרחוק, את המתרחש בקיבוץ ממול ומוצא להפתעתו הרבה במשותף בין הצעירים בשני הצדדים. כך, נטען בסרט. האם גם במציאות זה מה שקרה?  תשפטו לבד. 

בנקודה הזו חשוב להזכיר, שהצבא המצרי הגיע לארץ לישראל כצבא פולש כובש למנוע את הקמת המדינה היהודית. אנשי ניצנים נשלחו להפריח את הנגב ולייצר נקודת ביטחון בבטן הרכה של מישור החוף הדרומי. יחי ההבדל הקטן. חיילי הצבא המצרי לא היו ממש ילדי הפרחים. הדגשת הפן הקולנועי שליווה אותם הוא לא יותר מאשר הצגת התעמולה שלוותה את הניסיון למנוע הקמת מדינה יהודית לפליטי השואה. אבל למה להתעסק עם הלקאה עצמית בואו ניתן לעובדות לדבר. 

מתי התרחש קרב ניצנים? כמה חיילים נהרגו? מדוע הפך למיתוס על לחימת הנשים במלמת העצמאות? 

7 ביוני 1948. כמה עשרות מן המגינים הישראלים נהרגו, רוב האחרים נפלו בשבי.סך הכל הגנו על הקיבוץ 67 לוחמות ולוחמים. 

בין ההרוגות שלושת הלוחמות ( מתוך העשר שהיו במקום) שהפכו לאגדה! על סיפור גבורתן מחנכים בצה"ל דורות של לוחמים. 

מירה בן ארי - אלחוטאית.
שולמית דורצ'ין - חובשת.
דבורה אפשטיין - לוחמת.

לזכרן, במציאות ולא בסרט, הוקמה האנדרטה יד לאישה הלוחמת  הנמצאת באתר "ניצנים הישנה".

הצלם המצרי וחיי הקיבוץ בסרט החשד תמונת הנצחון של אבי נשר 

בקיבוץ, את עינו צדה דמות נשית מרשימה – מירה בן ארי (ג'וי ריגר, הכוכבת של סרטי אבי נשר בשניפ האחרונות) – אשר מתעקשת להשתתף בכל פעולה מבצעית לצד הלוחמים אך במקביל גם מקיימת מערכת יחסים סוערת עם מפקד הכוח (ידין גלמן).

סרטו של במאי המצרי הופך יותר ויותר לקומדיית נעורים מסחררת ואופטימית אך בסופו של דבר, רצף אירועים בלתי צפוי מוביל לעימות אלים בין שני הצדדים, שלא ברור מי ייצא בסופו עם תמונת נצחון. 

צפו בטריילר : 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה