דנקרק – האם דנקרק הוא סרט מלחמהלאחרונה שמעתי הדים באשר לסרט דנקרק, חיפשתי סרטים מומלצים, אך בעיקר הייתי כמהה לסרט אחד מומלץ. יודעי דבר שסרט זה של כריסטופר נולאן שוב המריא ונבחר לסרט בין ל"מאה הסרטים הטובים בכל הזמנים."
לאחר שבעה סרטים בהפרש של שנתיים בערך, כריסטופר נולאן הרגיש נוח בכורסה. הוא ביסס את מעמדו בתעשיית הקולנוע כבמאי מבריק, שנודע כמעמיק. את רוב סרטיו הוא כתב עם אחיו יהונתן.

בין סרטים חדשים (יחסית) של נולאן תוכלו לזהות: "באטמן מתחיל", "יוקרה", "האביר האפל", "ממנטו", "התחלה", "בין כוכבים" ונוספים.

בסרטיו של נולאן קיימים מספר גורמי הפתעה: הראשון שבהם הוא כשמו כן הוא, גורם הפתעה. אין לדעת איך סרט ייגמר. התוכן אצל נולאן, בייחוד שהוא ואחיו כותבים את התסריט, הוא לא צפוי ומותיר אחריו שאלות. השני הוא שהז'אנר, במיוחד ז'אנר סרטי מלחמה, פחות מקבל מקום של סרט מלחמה – ויותר של סרט מתח טוב.

דנקרק הוא חוף בבריטניה, אשר מרכז הסרט הוא בעצם סיפור החילוץ של החיילים בדנקרק או מדנקרק. הסרט מספר את סיפורם של החיילים וההוואי שלה, יצר ההישרדות. את סיפור החילוץ מכירים מעטים, אולי רק בגבולות בריטניה.

הסרט מתאר שלושה סיפורים שמסופרים במקביל ויחדיו נותנים תמונה מלאה:

טומי, חייל בריטי (פיון וויטהאד), מוצב בצרפת בשנת 1940. לאחר ההפסד של בעלות הברית את הקרב על יבשת אירופה, החיילים נאלצים לסגת אל החוף דנקרק שבצרפת. הם מחכים שם לפינויים לבריטניה. בד בבד, עם השהייה על החוף וההתמודדות, נאלצים להתמודד עם ההפצצות של מטוסים גרמנים.

דוסון (מארק ריילנס) הוא מוביל את הסיפור השני. בבעלותו של דוסון ספינה וממשלת בריטניה שולחת אותו לחלץ את החיילים. והוא נשלח על ידי ממשלת בריטניה לחלץ אותם. לדוסון מצטרפים הבן וצוער ים צעיר.

פרייר (טום הארדי) נשלח למשימת החילוץ האווירית מתוך שלושה טייסים. מטרתם היא להגן על תעלת למאנש מהמפציצים הגרמנים שיפציצו את הספינות הבריטיות.

הדבר המפתיע בסרט הוא הסאונד, מצד אחד, הסאונד בסרט שהוא לא מדובר – יריות, תותחים, הוא מחריש אוזניים, כמעט עד מצב בלתי אפשרי. ומצד שני, בסרט אין כמעט דיאלוגים, רובם מכילים מעט מאוד מילים. נולאן נתן מקום גם לניצבים בסרט – הצופה לא מתעסק בשאלה, מי שחקן ראשי ומי לא. מכיוון שאין לזה מקום. החשוב הוא התוכן של הסרט ולזה מקדיש נולאן משמעות.

כמו שבזמנו ספילברג עשה עם אחים לנשק, סדרה שעד היום נכנסת לכל רשימת Top 10 סדרות מומלצות של העשורים האחרונים. נולאן רצה להדגיש בסרט שמלחמת העולם השנייה לא תהיה הסיפור של הסרט אלא המסגרת שלו. הסיפור הוא על חבורת חיילים צעירים בריטיים – על ההוויה שלהם, על החברה, העזרה ההדדית ועל התמודדות במצב סבוך וקשה מסוג זה. אין ספק שסיפור החילוץ נתן לבריטניה אפשרות להרגיש חלק מהמלחמה עצמה ומהמלחמה בתוך המלחמה.

עבור מי שמחפש סרט מלחמה, חשוב להדגיש שמבחינת ההגדרה, הסרט הוא סרט מתח. לא מציעה לחפש ז'אנרים כאלה או אחרים אלא פשוט ליהנות מסרט איכותי ומרתק. הסרט הוא דיסוננס – רעש התותחים מול השקט – הסרט הוא כמעט ללא דיבורים. השחקנים, וגם קנת בראנה, לא משחק תפקיד ראשי, למרות היותו מוכר וידוע. נולאן לא ממתג, הוא פשוט שם כל דמות במקומה.

תסריט והפקה: כריסטופר נולאן האגדי. שחקנים: טום הארדי, מארק ריילנס, קיליאן מרפי, קנת בראנה, ג'יימס ד'ארסי.

מומלץ בחום. כתבה מאת: קרן דור. 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה